Kapitalizacja giełd na świecie – zestawienie największych rynków akcyjnych

przez Projekt Explicite
Kapitalizacja giełd na świecie - zestawienie największych rynków akcyjnych

Kapitalizacja giełd na świecie

Rynek papierów wartościowych we współczesnej gospodarce odgrywa coraz bardziej znaczącą rolę. Wprowadzenie do obrotu publicznego własnych akcji umożliwia przedsiębiorstwom pozyskanie kapitału niezbędnego do dalszego rozwoju. Konkurencyjna i łatwo dostępna dla nowych podmiotów giełda przyczynia się do budowania znaczenia lokalnej gospodarki na polu międzynarodowym. Skala pozyskiwania w ten sposób finansowania jest ogromna. Łączna kapitalizacja giełd na świecie, biorąc pod uwagę tylko rynek akcyjny, to ponad 489 bilionów złotych.

Wielkość rynków kapitałowych w danym regionie pomaga zobrazować nie tylko ich znaczenie na globalnej arenie gospodarczej, ale i potencjał inwestycyjny dla przyszłych akcjonariuszy.

Zestawienie rynków akcyjnych

Dwie największe giełdy na świecie znajdują się w Nowym Jorku. Mowa oczywiście o NYSE (New York Stock Exchange – 113,0 bln zł), numerze jeden w światowym rankingu, oraz NASDAQ-u (National Association of Securities Dealers Automated Quotations – 88,1 bln zł). Te dwa molochy stanowią ponad 40% globalnego rynku papierów wartościowych. Są to niepodważalni liderzy, których sytuacja rzutuje na nastroje inwestorów z pozostałych giełd globu i jak obrazują światowe indeksy giełdowe – najbardziej lukratywne rynki akcyjne ostatniego dziesięciolecia. Łącznie z pozostałymi rynkami Ameryki Północnej ich wycena wynosi ponad 216 bilionów złotych.

Drugim znaczącym regionem po Stanach Zjednoczonych jest Azja Wschodnia. W miastach takich jak Szanghaj, Tokio, Shenzhen oraz Hongkong znajdują się giełdy o łącznej kapitalizacji zbliżonej (choć wciąż nieco mniejszej – 102,3 bln zł) do NYSE. Warto zwrócić uwagę, że mimo sporego rozproszenia region ten wyrasta na realnego konkurenta dla Nowego Jorku. Łączna kapitalizacja rynku akcyjnego w całej Azji przekracza 177 bilionów złotych.

Europejski rynek akcyjny, który jest trzecim z kolei graczem o poważnym znaczeniu, nie dorównuje czterem wyżej wymienionym azjatyckim liderom. Łączna kapitalizacja giełd w Europie to niecałe 74 biliony złotych. Następne w kontynentalnym rankingu uplasowały się Australia i Oceania (8,5 bln zł), Ameryka Południowa (6,4 bln zł) oraz Afryka (6,2 bln zł).

RankingKontynentKapitalizacja giełd
#1Ameryka Północna216 823 mld zł
#2Azja177 374 mld zł
#3Europa73 859 mld zł
#4Australia i Oceania8 454 mld zł
#5Ameryka Południowa6 399 mld zł
#6Afryka6 195 mld zł

Giełda Papierów Wartościowych

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie w skali globalnej nie odgrywa znaczącej roli. Łączna kapitalizacja giełd na świecie jest na tyle duża, że GPW to wręcz niezauważalne wahnięcie ich wyceny (0,6 bln zł). Polski rynek akcyjny musiałby zwiększyć się ponad 150-krotnie, aby dorównać NYSE. Na taką sytuację jednak póki co się nie zanosi.

Wysoki poziom kapitalizacji ma jednak dwa oblicza. Z jednej strony świadczy o rozmiarze i znaczeniu notowanych spółek na rynku. Z drugiej natomiast może być oznaką przeszacowania wyceny danych akcji. Biorąc to pod uwagę, można spojrzeć na nasz rodzimy parkiet nieco przychylniejszym okiem. W końcu to nie wysoka kapitalizacja giełd na świecie świadczy o ich atrakcyjności inwestycyjnej, ale raczej ewentualny potencjał do dalszego wzrostu.

Źródło danych: www.world-exchanges.org

Skrócona wersja grafiki: Kapitalizacja giełd – mapa

Powiązane Posty

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Kontynuując przeglądanie akceptujesz jej politykę prywatności.
Treści zawarte na niniejszej stronie nie stanowią „rekomendacji” w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). Akceptuję Czytaj dalej »