Kapitalizacja Rynku Głównego GPW – wycena spółek według indeksów giełdowych

przez Projekt Explicite
Kapitalizacja Rynku Głównego GPW

Kapitalizacja Rynku Głównego GPW

16 kwietnia 1991 roku odbyła się pierwsza sesja Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Oznacza to, że lada moment warszawska giełda będzie obchodziła swoje 30-lecie. Trzy dekady to kawał czasu, podczas którego polski rynek kapitałowy przechodził swoje wzloty i upadki. Warszawska giełda wciąż jednak prosperuje – ostatnio nawet na niespotykanie wysokich obrotach. 9 kwietnia 2021 roku kapitalizacja Rynku Głównego GPW, a dokładniej 432 notowanych na nim spółek, wyniosła niemal 1 bilion i 132 miliardy złotych. Wycena rynkowa 382 spółek krajowych oscylowała w tym dniu w granicach 583,5 miliarda. Pozostałe 548,4 miliarda przypadło na 50 spółek zagranicznych.

Najważniejsze indeksy giełdowe

Obecnie Giełda Papierów Wartościowych prowadzi notowania ponad 40 indeksów. Podstawowy z nich to WIG (Warszawski Indeks Giełdowy), który obejmuje wszystkie spółki z Głównego Rynku GPW spełniające kryteria uczestnictwa. Oprócz niego najważniejsze indeksy to WIG20, mWIG40 i sWIG80.

W skład indeksu WIG20 wchodzą akcje 20 największych i najbardziej płynnych spółek na polskiej giełdzie, jednakże nie może uczestniczyć w nim więcej niż 5 spółek z jednego sektora giełdowego.

Indeks mWIG40 obejmuje 40 spółek średniej wielkości, przy czym nie uczestniczą w nim te z WIG20, a także spółki zagraniczne o wartości rynkowej powyżej 1 miliarda euro notowane jednocześnie na GPW i innych rynkach.

Indeks sWIG80 obejmuje 80 małych spółek spoza WIG20 i mWIG40. Do indeksu nie są zaliczane spółki zagraniczne o wartości rynkowej powyżej 100 milionów euro notowane na GPW i innych rynkach jednocześnie. Udział jednej spółki w sWIG80 jest ograniczany do 10%.

Wszystkie trzy przedstawione wyżej WIG-i to indeksy typu cenowego. Oznacza to, że przy ich obliczaniu bierze się pod uwagę jedynie ceny zawartych transakcji, a nie uwzględnia dochodów z dywidend.

Informacje dotyczące indeksów zostały zaczerpnięte ze strony internetowej www.gpwbenchmark.pl.

Wycena spółek według indeksów

Dwadzieścia spółek charakteryzujących się najwyższą wyceną oraz największą płynnością na rynku stanowi ponad jedną trzecią całej giełdy w Warszawie. Dokładnie rzecz ujmując, kapitalizacja Rynku Głównego GPW to w 36,05% sam WIG20. Pozostałe omawiane indeksy, czyli mWIG40 i sWIG80, stanowią odpowiednio 12,72% i 5,23% giełdowego parkietu.

Spółki według indeksówKapitalizacja w miliardach złotychUdział w Rynku Głównym GPW
WIG20408,136,05%
mWIG40144,012,72%
sWIG8059,25,23%
Pozostałe520,746,00%
Rynek Główny GPW1131,9100,00%

Wycena spółek według powyższych indeksów dobrze obrazuje charakterystykę warszawskiej giełdy. Największe spółki, pomimo nikłej liczebności, mają ogromny wpływ na obraz całego rynku. Najmniejsi gracze z parkietu, mimo że bardzo liczni, nie znaczą wiele w kwestii kapitalizacji.

Najlepszym przykładem jest tutaj spółka Allegro, której wycena wynosi więcej niż całego indeksu sWIG80. Kapitalizacja 5 największych spółek z WIG20 (Allegro, PKO BP, KGHM, PGNiG oraz PZU) przewyższa natomiast wartość wszystkich spółek z mWIG40 i sWIG80 razem wziętych.

Najbliższe lata na rynku kapitałowym zapowiadają się dość optymistycznie. Nadzieją napawają przyszłe debiuty i wzmożone ostatnimi czasy zainteresowanie giełdą wśród inwestorów indywidualnych. Na znaczące zmiany w strukturze Głównego Rynku GPW przyjdzie nam jednak najprawdopodobniej trochę poczekać.

Dane pobrane zostały ze strony internetowej www.stooq.pl.

Powiązane Posty

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Kontynuując przeglądanie akceptujesz jej politykę prywatności.
Treści zawarte na niniejszej stronie nie stanowią „rekomendacji” w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). Akceptuję Czytaj dalej »