Dług publiczny Polski – skala wysokości zadłużenia Skarbu Państwa

przez Projekt Explicite
Dług publiczny Polski

Dług publiczny Polski

Zadłużenie państwa polskiego właśnie przekroczyło kwotę jednego biliona i czterystu miliardów złotych. Oznacza to, że na każdego mieszkańca kraju przypada dług w wysokości niemalże 37 tysięcy. Skąd wzięła się tak duża suma zobowiązań sektora finansów publicznych? Odpowiedź jest prosta. Rząd polski wydaje więcej pieniędzy, niż zbiera od swoich obywateli w podatkach. Część budżetu państwa, która nie znajduje pokrycia w dochodach, tworzy deficyt, który co roku powiększa dług publiczny Polski.

Skala zadłużenia

Bilion i czterysta miliardów złotych to kwota niełatwa do wyobrażenia. Jedyne wyjście, aby uchwycić skalę tej sumy, to zastosowanie konkretnych porównań. Jednym z elementów polskiej gospodarki, który dobrze się do tego nadaje, jest kapitalizacja Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Otóż okazuje się, że dług publiczny Polski znacznie przekracza wartość wszystkich spółek notowanych na GPW, a jest ich ponad 430.

Gdy porównamy skalę zadłużenia naszego państwa do jego rocznych dochodów, zauważymy, że nawet ich trzykrotność nie dorównuje kwocie długu publicznego. Tegoroczny deficyt budżetowy, czyli nadwyżka wydatków nad wpływami, stanowi natomiast niemalże 8% jego wartości.

Cała gotówka Polskiego Złotego pomnożona przez 4 również nie starczyłaby do spłaty długu publicznego Polski. Trzeba by było wydrukować prawie półtora miliarda banknotów po 1000 zł, aby całkowicie zniknął problem nominalnego zadłużenia. Niestety takie rozwiązanie stworzyłoby nowe, dużo groźniejsze dla polskiej gospodarki, problemy.

Porównywany element gospodarkiWartość w miliardach złotychWartość jako procent długu publicznego
Dług publiczny1400100%
Kapitalizacja GPW111879,9%
Dochody budżetu państwa39928,5%
Deficyt budżetu państwa1097,8%
Gotówka PLN30421,7%
Ukryty dług publiczny4808343,4%

Ukryty dług publiczny

Dług publiczny to nie tylko jawne zadłużenie. Istnieją również zobowiązania finansowe państwa, o których nie da się przeczytać w oficjalnych raportach. Szacuje się, że ukryty dług publiczny Polski wynosi około 4 biliony i 808 miliardów złotych, czyli ponad 3 razy więcej niż ten jawny. Obliczenia te zawdzięczamy fundacji Forum Obywatelskiego Rozwoju (FOR), która od 2010 roku publikuje dane dotyczące zadłużenia naszego kraju.

Wydawanie więcej, niż się zarabia, zawsze prowadzi do pojawienia się długu. Permanentne utrzymywanie deficytu sprawia, że bańka zadłużenia Skarbu Państwa rośnie i rośnie bez ograniczeń. Warto jednak pamiętać, że w samej naturze bańki leży to… iż kiedyś w końcu musi pęknąć.

Dane dotyczące wysokości długu publicznego pobrane zostały ze strony FOR www.dlugpubliczny.org.pl.

Dostępna jest również grafika w skróconej wersji.

Powiązane Posty

3 komentarze

adam 6 marca 2021 - 00:50

świetny projekt, robicie dużo dobrego, dzięki!
jedna tylko uwaga: licznie na każdego mieszkańca jest bez sensu, bo w PL pracuje 16 mln ludzi, i to oni ( a nawet jeszcze mniej, bo trzeba odliczyć budżetówkę) utrzymują ten kraj.
No i fajnie by było gdybyście podawali dokładniejsze namiary na źródła, samo “FOR” to za mało aby zweryfikować to co pokazujecie.

Odpowiedz
Projekt Explicite 7 marca 2021 - 11:00

Bardzo dziękujemy za docenienie naszych starań i celne uwagi. W przyszłości postaramy się podawać dokładniejsze źródła. Dane dotyczące długu publicznego pochodzą ze strony dlugpubliczny.org.pl.

Odpowiedz
Projekt Explicite 16 marca 2021 - 16:32

Link do źródła został już dodany do treści publikacji.

Odpowiedz

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Kontynuując przeglądanie akceptujesz jej politykę prywatności.
Treści zawarte na niniejszej stronie nie stanowią „rekomendacji” w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). Akceptuję Czytaj dalej »