Kapitalizacja światowych giełd – porównanie GPW w Warszawie do 25 największych giełd na świecie

przez Projekt Explicite
Kapitalizacja światowych giełd

Kapitalizacja światowych giełd

Przez światowe rynki finansowe codziennie przelewają się kwoty niewyobrażalne dla przeciętnego zjadacza chleba. Tak naprawdę już rozmiar warszawskiej GPW może przytłaczać. O giełdach w Londynie, Tokio czy Nowym Jorku nawet nie ma co wspominać. Kwestią istotną dla inwestora jest jednak porównanie skali rynków, na których lokuje swój kapitał. Warto więc przyjrzeć się bliżej, jak wygląda kapitalizacja światowych giełd oraz jaką rolę w ujęciu globalnym odgrywa Giełda Papierów Wartościowych.

Największe rynki na świecie

Dwie największe giełdy na świecie znajdują się w Nowym Jorku. Mowa oczywiście o NYSE (New York Stock Exchange), numerze jeden w światowym rankingu, oraz NASDAQ-u (National Association of Securities Dealers Automated Quotations). Te dwa molochy stanowią niemalże połowę globalnego rynku papierów wartościowych. Są to niepodważalni liderzy światowego parkietu, którzy rzutują na nastroje giełdowe reszty świata.

Drugim znaczącym regionem, po Stanach Zjednoczonych, jest Azja Wschodnia. W miastach takich jak Szanghaj, Tokio, Hong Kong oraz Shenzhen znajdują się giełdy o łącznej kapitalizacji zbliżonej do NYSE. Z jednej strony może wydawać się to kiepskim rezultatem, warto jednak zwrócić uwagę, że mimo sporego rozproszenia region ten wyrasta na realnego konkurenta dla Nowego Jorku. Kapitalizacja wszystkich giełd w Europie, która jest trzecim z kolei i ostatnim znaczącym graczem na rynku, nie dorównuje tym czterem azjatyckim tygrysom, a to przecież nie jedyne giełdy na największym kontynencie świata.

GiełdaRegionKapitalizacja (bln zł)
🇺🇸 NYSEAmeryka Północna82,8
🇺🇸 NASDAQAmeryka Północna66,6
🇨🇳 SSEAzja24,9
🇯🇵 JPXAzja24,8
🇭🇰 HKEXAzja21,8
🇳🇱 EURONEXTEuropa19,2
🇨🇳 SZSEAzja18,4
🇬🇧 LSEEuropa13,8
🇨🇦 TSXAmeryka Północna9,2
🇸🇦 TADAWULAzja9,2
🇮🇳 BSE-BOMBAYAzja8,2
🇩🇪 FSXEuropa8,0
🇮🇳 NSE-INDIAAzja7,7
🇰🇷 KRXAzja7,1
🇨🇭 SIXEuropa7,0
🇸🇪 OMXEuropa6,4
🇦🇺 ASXAustralia5,9
🇹🇼 TWSEAzja5,4
🇮🇷 TSEAzja4,7
🇿🇦 JSEAfryka3,6
🇧🇷 BOVESPAAmeryka Południowa3,2
🇷🇺 MOEXEuropa2,4
🇸🇬 SGXAzja2,4
🇹🇭 SETAzja1,9
🇲🇾 MYXAzja1,5
🇵🇱 GPWEuropa0,6

Giełda Papierów Wartościowych

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie w skali globalnej nie odgrywa znaczącej roli. Łączna kapitalizacja światowych giełd jest na tyle duża, że GPW to zaledwie dzienne wahnięcie ich wyceny. Nie zmienia to jednak faktu, że na tle ościennych państw europejskich nasz rodzimy rynek spisuje się całkiem nieźle. W końcu na 435 spółek notowanych w tym momencie na warszawskim parkiecie, aż 49 z nich to spółki zagraniczne.

Kapitalizacja GPW musiałaby zwiększyć się 138-krotnie, aby dorównała NYSE. Na taką sytuację się jednak póki co nie zanosi. Ale czy to powinno stanowić jakąkolwiek przeszkodę w inwestowaniu na polskim rynku kapitałowym?

Dane pobrane zostały ze strony internetowej WFE world-exchanges.org oraz Tokyo Stock Exchange jpx.co.jp.

Dostępna jest również grafika w skróconej wersji.

Powiązane Posty

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Kontynuując przeglądanie akceptujesz jej politykę prywatności.
Treści zawarte na niniejszej stronie nie stanowią „rekomendacji” w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). Akceptuję Czytaj dalej »