Światowe indeksy giełdowe – zestawienie wyników rynków akcyjnych

przez Projekt Explicite
Światowe indeksy giełdowe - zestawienie wyników rynków akcyjnych

Światowe indeksy giełdowe

Rynki akcyjne z całego świata znajdują się dzisiaj na wyciągnięcie ręki nawet początkującego inwestora. Dostęp do giełd z Nowego Jorku, Hongkongu, Tokio, czy Londynu jest w tej chwili czymś osiągalnym dla każdego chcącego inwestować na tych parkietach. Globalny inwestor staje jednak przed podwójnie trudnym zadaniem. Już nie tylko wybór konkretnej spółki akcyjnej stanowi dla niego dylemat, ale w pierwszej kolejności – wybór właściwego do inwestowania rejonu geograficznego. Pomocne w tym temacie mogą okazać się światowe indeksy giełdowe odzwierciedlające koniunkturę na rynkach w wybranych częściach globu.

Przegląd wybranych indeksów giełdowych

Indeks giełdowy jest statystyczną miarą obliczaną na podstawie wyceny akcji grupy spółek notowanych na danym rynku. Obserwując jego zmiany, można bez analizowania kursów konkretnych spółek ocenić kierunek ruchu cen na rynku jako całości. Zobrazowane na grafice indeksy to:

WIG20 – indeks giełdowy obejmujący akcje 20 największych spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW).

DAX (Deutscher Aktienindex) – najważniejszy indeks giełdy niemieckiej, obrazujący zmianę wartości 40 spółek notowanych na giełdzie we Frankfurcie (Deutsche Börse).

CAC (Cotation Assistée en Continu) – francuski indeks akcji, w którego skład wchodzi 40 najsilniejszych spółek na giełdzie w Paryżu (Bourse de Paris). Stanowi on benchmark (wskaźnik referencyjny) dla giełdy Euronext.

UKX (FTSE – Financial Times Stock Exchange) – uznawany za barometr brytyjskiej gospodarki indeks 100 największych spółek notowanych na giełdzie w Londynie (LSE).

SPX (Standard & Poor’s 500) – indeks, w którego skład wchodzi 500 przedsiębiorstw o największej kapitalizacji notowanych na nowojorskich giełdach NYSE (New York Stock Exchange) i NASDAQ (National Association of Securities Dealers Automated Quotations).

NDX (Nasdaq-100) – wskaźnik kondycji rynku technologicznego w Stanach Zjednoczonych obejmujący 100 najsilniejszych firm z giełdy NASDAQ.

HSI (Hang Seng Index) – indeks akcji 50 największych pod względem kapitalizacji spółek notowanych na giełdzie papierów wartościowych w Hongkongu (HKEX).

NKX (Nikkei 225) – japoński indeks obejmujący 225 spółek notowanych na giełdzie w Tokio (JPX).

Przedstawione wyżej światowe indeksy giełdowe stanowią miarodajny punkt odniesienia dla oceny efektywności inwestowania na rynkach, które reprezentują, jednakże przy porównywaniu ich wyników względem siebie warto mieć na uwadze różnice w ich konstrukcji.

Zestawienie wyników rynków akcyjnych

Analizując dane obejmujące notowania indeksów z 10 minionych lat (2013-2022), wyraźnie widać, które rynki okazały się najlepszym wyborem dla inwestorów. Bezkonkurencyjne okazały się akcje ze Stanów Zjednoczonych, a w szczególności giełda NASDAQ – skupiająca głównie firmy technologiczne. Tym samym okazało się, iż tam gdzie największa kapitalizacja giełd na świecie, tam również najbardziej dochodowa okazja majątkowa.

Najmniej szczęśliwą decyzją inwestycyjną ostatniego dziesięciolecia (wśród analizowanych przykładów) okazał się nasz rodzimy parkiet. Należy jednak mieć na uwadze, że w skład prezentowanego indeksu z GPW wchodzi jedynie 20 największych spółek z ponad 400 notowanych.

IndeksWynik z ostatnich 10 lat (2013-2022)Wynik z ostatniego roku (2022)
🇺🇸 NDX320,6%-33,3%
🇺🇸 SPX173,8%-19,6%
🇯🇵 NKX146,1%-10,3%
🇩🇪 DAX81,1%-12,7%
🇫🇷 CAC79,9%-10,1%
🇬🇧 UKX25,8%0,9%
🇭🇰 HSI-12,4%-15,9%
🇵🇱 WIG20-31,6%-21,1%

Śledząc wyniki, jakie osiągnęły światowe indeksy giełdowe w ostatnim roku, można dostrzec nie tylko to, które rynki poradziły sobie najlepiej z zeszłorocznymi problemami gospodarczymi, ale także na których z nich panuje największy optymizm co do wydarzeń przyszłych.

Indeks WIG20 (który w zeszłym roku zbliżył się do 40% spadku wartości) w ostatnich miesiącach wyraźnie zmienił obrany kierunek. Świadczy to niewątpliwie o wzrastającym pozytywnym nastawieniu do warszawskiej giełdy. Sytuacja ta może budzić nowe nadzieje wśród inwestorów nie porywających się na zagraniczne rynki, lecz pozostających na naszym lokalnym i dobrze znanym podwórku inwestycyjnym.

Źródło danych: www.stooq.pl

Skrócone wersje grafiki: Wyniki rynków akcyjnych 2013-2022, Wyniki rynków akcyjnych 2022

Powiązane Posty

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Kontynuując przeglądanie akceptujesz jej politykę prywatności.
Treści zawarte na niniejszej stronie nie stanowią „rekomendacji” w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). Akceptuję Czytaj dalej »