Upadłości konsumenckie, firmowe i restrukturyzacje – liczba ogłoszonych postępowań sądowych

przez Projekt Explicite
Upadłości konsumenckie, firmowe i restrukturyzacje

Upadłości konsumenckie, firmowe i restrukturyzacje

Wydarzenia ostatnich kilkunastu miesięcy mocno zaburzyły życie gospodarcze zarówno przedsiębiorców, jak i konsumentów. Wiele biznesów zakończyło w tym czasie swoją działalność. Część z nich popadła w tarapaty, z których nie udało się w porę wydostać. Przez swoją niewypłacalność zmuszone zostały do ogłoszenia upadłości lub rozpoczęcia postępowania restrukturyzacyjnego. Znaczącą liczbę osób nie prowadzących biznesu spotkał podobny los. Upadłości konsumenckie, dzięki niedawno zmienionym przepisom, pozwoliły wyjść z ciężkiej sytuacji finansowej wielu Polakom. Tendencja wzrostowa postępowań sądowych w tym zakresie nabrała niespotykanego jak dotąd impetu.

Ogłaszanie upadłości

Upadłość ogłasza się w stosunku do dłużnika, który stał się niewypłacalny – oznacza to osobę prawną lub fizyczną, która nie reguluje swoich zobowiązań finansowych lub zobowiązania te przekraczają wartość posiadanego przez nią majątku. Sąd po ogłoszeniu upadłości niewypłacalnego dłużnika rozpoczyna postępowanie upadłościowe, którego celem jest zaspokojenie wierzycieli w jak najwyższym stopniu.

W przypadku przedsiębiorstw alternatywą dla ogłaszania upadłości jest postępowanie restrukturyzacyjne. Przeprowadza się je po to, aby doprowadzić do zaspokojenia roszczeń dłużników i jednocześnie uratować istnienie firmy. Ostatnimi czasy w Polsce procedura przeprowadzania restrukturyzacji uległa licznym uproszczeniom. Przyczyniło się to do znacznego zwiększenia liczby prób ratowania przedsiębiorstw przed bankructwem na drodze sądowej.

Liczba ogłoszonych postępowań sądowych

Wszystkie postanowienia o ogłoszeniu upadłości lub przeprowadzanej restrukturyzacji podlegają obwieszczeniu w Monitorze Sądowym i Gospodarczym. Znana jest dzięki temu dokładna liczb osób fizycznych i prawnych, które stały się niewypłacalne. Okazuje się, że grudzień 2020 roku był rekordowy pod tym względem. W ciągu miesiąca sąd ogłosił 43 upadłości firm, 144 postępowania restrukturyzacyjne oraz 1809 upadłości konsumenckich.

RokRestrukturyzacjeUpadłości firmUpadłości konsumenckie
20162166054438
20173485915535
20184656156570
20194675867944
202080158713092
2021 (I kwartał)4331224726

Przyglądając się liczbie upadłości przedsiębiorstw, można zauważyć, że pomimo niesprzyjających okoliczności nie wzrosła ona znacząco w ostatnim czasie. Prawdziwy obraz firm zagrożonych niewypłacalnością pokazuje jednak połączenie upadłości i postępowań restrukturyzacyjnych.

Gwałtowny wzrost liczby postępowań sądowych związanych z bankructwem można tłumaczyć przede wszystkim przymusowym zamykaniem gospodarki. Dodatkowym czynnikiem mającym duży wpływ na wzrost wskaźnika upadłości konsumenckich, były pozytywne dla dłużników zmiany w przepisach. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że wraz z powrotem do normalnej aktywności gospodarczej wzrastający trend niewypłacalności odwróci się. Żadna hossa, nawet ta upadłościowa, nie może przecież trwać wiecznie.

Dane zostały pobrane ze strony internetowej Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej www.coig.com.pl.

Powiązane Posty

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Kontynuując przeglądanie akceptujesz jej politykę prywatności.
Treści zawarte na niniejszej stronie nie stanowią „rekomendacji” w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). Akceptuję Czytaj dalej »