Wyniki głównych indeksów giełdowych – porównanie rezultatów rynków akcyjnych z ostatnich 12 miesięcy

przez Projekt Explicite
Wyniki głównych indeksów giełdowych

Wyniki głównych indeksów giełdowych

Rok 2020 dostarczył inwestorom giełdowym porządnej dawki adrenaliny. Już od połowy lutego informacje dotyczące rozprzestrzeniającego się wirusa wprowadziły rynki w nerwowe nastroje. Późniejsze zamykanie gospodarek po ogłoszeniu pandemii przyczyniło się do poważnych wyprzedaży na parkietach akcyjnych całego świata. W drugiej połowie marca sytuacja jednak odwróciła się. Inwestorzy pod wpływem podejmowanych decyzji polityczno-gospodarczych zmienili nastawienie i rynki zaczęły odrabiać straty. Niektóre z nich z niespotykanym wręcz dotąd impetem. Mimo wszystko niektóre wyniki głównych indeksów giełdowych z ostatnich 12 miesięcy nadal prezentują ujemne wartości.

Przegląd najważniejszych indeksów

WIG (Warszawski Indeks Giełdowy) – najdłużej notowany indeks na GPW (Giełdzie Papierów Wartościowych) w Warszawie. Obejmuje on akcje wszystkich spółek z rynku podstawowego spełniających bazowe kryteria.

SPX (Standard & Poor’s 500) – indeks, w którego skład wchodzi 500 przedsiębiorstw o największej kapitalizacji notowanych na nowojorskich giełdach NYSE (New York Stock Exchange) i NASDAQ (National Association of Securities Dealers Automated Quotations).

NDQ (Nasdaq Composite Index) – ważony kapitalizacją rynkową indeks obejmujący ponad 2500 akcji notowanych na NASDAQ, czyli drugim po NYSE największym rynku papierów wartościowych na świecie.

DAX (Deutscher Aktienindex) – najważniejszy indeks giełdy niemieckiej (Frankfurter Wertpapierbörse). Ukazuje on zmianę wartości 30 największych spółek akcyjnych pod względem kapitalizacji oraz obrotu.

CAC (Cotation Assistée en Continu) – francuski indeks akcji, w którego skład wchodzi 40 najsilniejszych spółek spośród 100 o najwyższej kapitalizacji na giełdzie paryskiej (Bourse de Paris). Stanowi on benchmark (wskaźnik referencyjny) dla giełdy Euronext.

UKX (FTSE – Financial Times Stock Exchange) – indeks akcji obejmujący 100 największych spółek notowanych na giełdzie w Londynie. Spółki wchodzące w jego skład stanowią około 80% kapitalizacji giełdy LSE (London Stock Exchange).

Porównanie rezultatów z ostatnich 12 miesięcy

Indeksy pełnią rolę wskaźników informujących o sytuacji panującej na rynku. Ich rezultaty odzwierciedlają nie tylko realne dane gospodarcze, ale i nastroje wśród inwestorów z danego parkietu. Śledząc wyniki głównych indeksów giełdowych z ostatnich 12 miesięcy, łatwo jest dostrzec, które rynki poradziły sobie najlepiej z zeszłorocznymi problemami oraz na których panuje największy optymizm co do wydarzeń przyszłych.

IndeksWynik z ostatnich 12 miesięcy (12.02.2020-12.02.2021)Wynik wyliczony w oparciu o najniższy pułap notowań
🇺🇸 NDQ+44,93%+112,56%
🇺🇸 SPX+16,43%+79,52%
🇩🇪 DAX+2,18%+70,19%
🇵🇱 WIG-1,25%+61,37%
🇫🇷 CAC-6,57%+57,05%
🇬🇧 UKX-12,54%+34,52%

Warszawski Indeks Giełdowy na chwilę obecną wciąż ponosi nieznaczne straty w stosunku do 12 lutego 2020 roku. Co prawda jeszcze w styczniu bieżącego roku udało mu się wybić minimalnie na plus, ale na ten moment znów znajduje się pod kreską. Inwestorom z GPW nie można jednak odmówić aktywnej postawy. W końcu od marcowego dołka nasza rodzima giełda urosła o ponad 60%. Nie jest to może wynik tak dobry jak giełd z Nowego Jorku, lecz wyprzedziliśmy w tym wyścigu takie potęgi jak Londyn czy Paryż.

Wygląda więc na to, że w polskim rynku papierów wartościowych drzemie solidny potencjał. Pytanie tylko, czy przyszła sytuacja polityczno-gospodarcza pozwoli nam ten potencjał w pełni wykorzystać?

Dane pobrane zostały ze strony internetowej www.stooq.com.

Powiązane Posty

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Kontynuując przeglądanie akceptujesz jej politykę prywatności.
Treści zawarte na niniejszej stronie nie stanowią „rekomendacji” w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). Akceptuję Czytaj dalej »