Inflacja w krajach Unii Europejskiej – zmiany cen konsumpcyjnych w skali roku

przez Projekt Explicite
Inflacja w krajach Unii Europejskiej

Inflacja w krajach Unii Europejskiej

Spadek wartości obowiązującego środka płatniczego towarzyszy ludzkości od zawsze. W czasach starożytnych rządzący doprowadzali do niego poprzez zmniejszanie ilości czystego złota w bitych monetach. W dzisiejszej rzeczywistości jest łatwiej. Robi się to poprzez dodruk oraz ekspansję kredytową. Nieuniknionym skutkiem tych zabiegów jest wzrost cen produktów konsumpcyjnych. Okoliczności roku 2020 przyczyniły się do intensyfikacji działań rządów w kierunku zwiększania podaży waluty. Inflacja w krajach Unii Europejskiej nie wszędzie jednak daje o sobie znać.

Zharmonizowany indeks cen konsumpcyjnych (HICP)

Wskaźniki cen konsumpcyjnych mierzą zmiany cen towarów i usług nabywanych przez gospodarstwa domowe. Są wykorzystywane do wielu różnych celów, takich jak prowadzenie polityki pieniężnej, indeksowanie umów handlowych, wynagrodzeń, świadczeń z tytułu ochrony socjalnej i instrumentów finansowych, a także do wyrażania wartości pieniężnych w ujęciu realnym. W Unii Europejskiej opracowano specyficzny wskaźnik – HICP, czyli zharmonizowany indeks cen konsumpcyjnych.

HICP (Harmonised Index of Consumer Prices) stanowi oficjalną miarę zmian cen w strefie euro i UE. Indeks ten służy do określania zmian wartości środka płatniczego w strategii polityki pieniężnej Europejskiego Banku Centralnego. Zgodnie z Traktatem o funkcjonowaniu Unii Europejskiej utrzymanie stabilności cen jest głównym celem EBC i krajowych banków centralnych strefy euro.

Informacje dotyczące indeksu zostały zaczerpnięte z oficjalnej strony internetowej Eurostatu ec.europa.eu.

Zmiany cen w skali roku

Według danych na luty 2021 roku inflacja w krajach Unii Europejskiej swoje najwyższe wskaźniki osiągnęła w Polsce (3,6%), na Węgrzech (3,3%) i w Rumunii (2,5%). Najniższe roczne odczyty inflacji, a właściwie już deflację, odnotowano w Grecji (-1,9%), Słowenii (-1,1%) i na Cyprze (-0,9%). W porównaniu z danymi ze stycznia inflacja w skali roku spadła w dziesięciu państwach członkowskich, pozostała stabilna w trzech, a wzrosła w czternastu.

Państwo lub regionObowiązująca walutaZmiana cen konsumpcyjnych
🇵🇱 PolskaZłoty (PLN)+3,6%
🇭🇺 WęgryForint (HUF)+3,3%
🇷🇴 RumuniaLej rumuński (RON)+2,5%
🇨🇿 CzechyKorona czeska (CZK)+2,1%
🇳🇱 HolandiaEuro (EUR)+1,9%
🇸🇪 SzwecjaKorona szwedzka (SEK)+1,8%
🇩🇪 NiemcyEuro (EUR)+1,6%
🇦🇹 AustriaEuro (EUR)+1,4%
🇪🇺 Unia Europejska-+1,3%
🇮🇹 WłochyEuro (EUR)+1,0%
🇫🇮 FinlandiaEuro (EUR)+0,9%
🇸🇰 SłowacjaEuro (EUR)+0,9%
Strefa euroEuro (EUR)+0,9%
🇫🇷 FrancjaEuro (EUR)+0,8%
🇭🇷 ChorwacjaKuna chorwacka (HRK)+0,7%
🇪🇪 EstoniaEuro (EUR)+0,5%
🇩🇰 DaniaKorona duńska (DKK)+0,5%
🇱🇹 LitwaEuro (EUR)+0,4%
🇵🇹 PortugaliaEuro (EUR)+0,3%
🇧🇪 BelgiaEuro (EUR)+0,3%
🇧🇬 BułgariaLew bułgarski (BGN)+0,2%
🇲🇹 MaltaEuro (EUR)+0,1%
🇪🇸 HiszpaniaEuro (EUR)-0,1%
🇱🇻 ŁotwaEuro (EUR)-0,2%
🇨🇮 IrlandiaEuro (EUR)-0,4%
🇱🇺 LuksemburgEuro (EUR)-0,5%
🇨🇾 CyprEuro (EUR)-0,9%
🇸🇮 SłoweniaEuro (EUR)-1,1%
🇬🇷 GrecjaEuro (EUR)-1,9%

Polska ze stopami procentowymi na poziomie 0,1% już od jakiegoś czasu zajmuje pierwszą pozycję w unijnym rankingu inflacyjnym. To, iż nasza rodzima waluta traci na wartości najszybciej w całej UE, nie jest z pewnością powodem do zadowolenia. Inflacja w wielu krajach Unii Europejskiej nie pozostaje jednak daleko w tyle. Wzmożony wzrost cen można zaobserwować w szczególności w państwach spoza strefy euro, czyli tych posiadających swoje narodowe środki płatnicze.

Wydaje się, że z władzami stawiającymi sobie za cel dalsze osłabianie złotówki, nie pozostaje Polsce nic innego, niż dalej przewodzić Europie w tym niechlubnym rankingu.

Dane pobrane zostały ze strony internetowej Eurostatu ec.europa.eu.

Powiązane Posty

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Kontynuując przeglądanie akceptujesz jej politykę prywatności.
Treści zawarte na niniejszej stronie nie stanowią „rekomendacji” w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). Akceptuję Czytaj dalej »