Wzrost gospodarczy w 2020 roku – dynamika zmian PKB państw G20 oraz Polski

przez Projekt Explicite
Wzrost gospodarczy w 2020 roku

Wzrost gospodarczy w 2020 roku

Rok 2020 był niewątpliwie wyjątkowy pod wieloma względami. Jednym z nich była dynamika zmian Produktu Krajowego Brutto w państwach na całym świecie. Zaistniałe wydarzenia, których konsekwencją były niemalże całkowite zamknięcia wielu sektorów gospodarek, odegrały kluczową rolę w tym aspekcie. Wzrost gospodarczy w 2020 roku w większości państw globu okazał się ujemny. Czołowe potęgi ekonomiczne świata również znacząco odczuły zeszłoroczne problemy.

Grupa G20

Grupa G20 to międzynarodowa organizacja pozarządowa, której głównym zadaniem jest ustalanie podczas corocznych szczytów wspólnej polityki finansowej państw członkowskich. W skład zgrupowania wchodzi 19 gospodarek narodowych oraz Unia Europejska. Mimo pierwotnych założeń stowarzyszenia lista członków G20 nie jest tożsama z dwudziestoma najbogatszymi państwami globu. Kraje takie jak Argentyna i Republika Południowej Afryki nie znajdują się w gronie 20 największych gospodarek na świecie i ich miejsca teoretycznie powinny zajmować znacznie bogatsze Hiszpania i Holandia. Wartym odnotowania jest fakt, że biorąc pod uwagę wysokość PKB, Polska również plasuje się wyżej od dwóch wymienionych państw.

Dynamika zmian Produktu Krajowego Brutto

Na powyższej grafice zostało zaprezentowane tempo wzrostu Produktu Krajowego Brutto za rok 2020. Wielkość kół jest odzwierciedleniem wysokości PKB poszczególnych państw G20 oraz Polski według danych na grudzień 2019 (czyli moment, od którego zostały wyliczone roczne zmiany).

Wśród członków G20 zdecydowanie najlepiej poradziły sobie Chiny, które jako jedyne z listy w drugim kwartale minionego roku (czyli w okresie masowego wprowadzania lockdownów) odnotowały dodatni wzrost gospodarczy. Roczne tempo wzrostu PKB w ich przypadku wyniosło 6,5%. Niewiele w tyle pozostała Turcja z wynikiem 5,9%. Na trzecim miejscu uplasowały się Indie, których PKB w skali roku również wzrosło, choć tylko o pół procenta.

PaństwoWzrost PKB w 2020 roku
🇨🇳 Chiny+6,5%
🇹🇷 Turcja+5,9%
🇮🇳 Indie+0,5%
🇦🇺 Australia−1,0%
🇰🇷 Korea Południowa−1,1%
🇧🇷 Brazylia−1,1%
🇯🇵 Japonia−1,1%
🇷🇺 Rosja−1,8%
🇲🇨 Indonezja−2,19%
🇺🇸 Stany Zjednoczone−2,4%
🇵🇱 Polska−2,7%
🇨🇦 Kanada−3,1%
🇩🇪 Niemcy−3,3%
🇸🇦 Arabia Saudyjska−3,9%
🇿🇦 Republika Południowej Afryki−4,2%
🇦🇷 Argentyna−4,3%
🇲🇽 Meksyk−4,5%
🇫🇷 Francja−4,6%
🇮🇹 Włochy−6,6%
🇬🇧 Wielka Brytania−7,3%

Żadnemu z pozostałych państw nie udało się w pełni odrobić strat z pierwszego półrocza, w wyniku czego w 2020 roku odnotowały (niekiedy pokaźny) regres gospodarczy. Najsłabiej pod tym względem wypadły państwa starego kontynentu, a konkretnie Wielka Brytania (−7,3%), Włochy (−6,6%) i Francja (−4,6%). Niewiele lepiej poradziły sobie Meksyk (−4,5%), Argentyna (−4,3%) i RPA (−4,2%). Polska z wynikiem −2,7% zajęła miejsce gdzieś pośrodku stawki.

Dane pobrane zostały ze strony internetowej tradingeconomics.com.

Powiązane Posty

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Kontynuując przeglądanie akceptujesz jej politykę prywatności.
Treści zawarte na niniejszej stronie nie stanowią „rekomendacji” w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). Akceptuję Czytaj dalej »