Ceny mieszkań a zarobki w Polsce – stosunek kosztu nieruchomości do średniego wynagrodzenia

przez Projekt Explicite
Ceny mieszkań a zarobki w Polsce

Ceny mieszkań a zarobki w Polsce

Rynek nieruchomości w naszym kraju budzi ostatnimi czasy wiele skrajnych emocji. Sprzedający odczuwają euforię, gdy patrzą na ceny szybujące pod niebo. Kupujących z kolei ogarnia rozpacz z powodu tych samych horrendalnych cen. Czy rzeczywiście jest tak drogo, że już drożej być nie może? Czy jednak może i to dopiero początek fali wznoszącej? Opinii na ten temat tyle, co uczestników rynku, a pewności, co nas czeka, nie może mieć nikt. Patrząc jednak na tę kwestię chłodnym okiem, można dopatrzyć się choćby częściowej przyczyny obserwowanych wzrostów. Porównując kształtujące się ceny mieszkań oraz zarobki w Polsce w przeciągu ostatnich kilkunastu lat, na pewno zbliżymy się znacznie do wyjaśnienia zagadki wciąż rosnących cen.

Wskaźnik ceny do zarobków

Punktem zwrotnym na rynku nieruchomości był pierwszy kwartał 2013 roku. Od tamtego momentu obserwujemy już tylko trend wzrostowy. Zarobki w Polsce zwiększają swoją wartość nominalną nieprzerwanie od zawsze. Pytanie, czy powodem rosnących wynagrodzeń jest zwiększona wydajność pracowników, czy spadek wartości pieniądza, to odrębna kwestia. Właściwe pytanie na tę chwilę brzmi: co rośnie szybciej – ceny mieszkań a może zarobki w Polsce? A także – czy jedno może wynikać z drugiego?

Okazuje się, że jeśli podzielimy średnią cenę metra kwadratowego nieruchomości przez średnie miesięczne wynagrodzenie, uzyskamy dość jasny pogląd na wyżej postawione pytania. Otrzymany w ten sposób wskaźnik pokazuje klarownie, jak zmieniają się ceny mieszkań w stosunku do tego, ile zarabiamy.

Liczba metrów za rok pracy

Jeszcze bardziej dosadnie powinno wpłynąć na naszą świadomość zobrazowanie odwrotnego wskaźnika. Podzielenie rocznego wynagrodzenia przez koszt metra kwadratowego dało również interesujący rezultat.

Porównując moment tuż sprzed szczytu boomu nieruchomościowego z 2007 roku ze wspomnianym już 2013, w którym ceny mieszkań osiągnęły swój dolny pułap, wszystko wydaje się być w należytym porządku. Ceny spadały przez niemal 6 lat, dlatego też nasza roczna zdolność nabywcza wzrosła z niespełna 5 metrów kwadratowych do ponad 8.

Sytuacja zaczyna zaskakiwać, gdy skupimy uwagę na aktualnych wskaźnikach. Tak minimalna zmiana dostępnego do kupna metrażu, przy tak dużej zmienności cen za ten metraż, jest doprawdy zdumiewająca. Okazuje się, że dzisiejsze wyceny mieszkań nie są tak oderwane od rzeczywistości, jak by się mogło wydawać.

Przedział czasuŚrednia cena za m² mieszkaniaŚrednie wynagrodzenieWskaźnik ceny do zarobkówLiczba metrów za rok pracy
II kwartał 20076828 PLN2812 PLN2,434,94
I kwartał 20135445 PLN3741 PLN1,468,24
III kwartał 20208270 PLN5371 PLN1,547,79

Wysokie zarobki to wysokie ceny mieszkań

Wysokość zarobków nie jest jedynym czynnikiem wpływającym na rynek nieruchomości. Ceny mieszkań są zależne również od dostępności i oprocentowania kredytów, demografii, imigracji, liczby nowo wybudowanych lokali, koniunktury gospodarczej oraz pewnie jeszcze wielu innych czynników.

Ważne jest jednak, aby zdawać sobie sprawę z tej, jakże podstawowej, przyczyny obecnej sytuacji. Wiedza o tym, jak kształtują się ceny mieszkań, a jak zarobki w Polsce, pozwala zrozumieć, że coś z pozoru irracjonalnego, może okazać się aż nad wyraz racjonalne.

Dane pobrane zostały ze strony internetowej GUS stat.gov.pl oraz NBP www.nbp.pl.

Powiązane Posty

2 komentarze

M 7 kwietnia 2021 - 19:41

W tabelce jest “Średnia cena mieszkania” i pod tym wartosci w m². Powinno chyba byc PLN/m² ?

Odpowiedz
Projekt Explicite 7 kwietnia 2021 - 21:00

Zgadza się. Dziękujemy za celną uwagę. Błąd już został naprawiony.

Odpowiedz

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Kontynuując przeglądanie akceptujesz jej politykę prywatności.
Treści zawarte na niniejszej stronie nie stanowią „rekomendacji” w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). Akceptuję Czytaj dalej »