Kapitalizacja spółek WIG20 – porównanie 20 największych spółek akcyjnych na warszawskiej GPW

przez Projekt Explicite
Kapitalizacja spółek WIG20

Kapitalizacja spółek WIG20

Polski rynek papierów wartościowych w roku 2020 dość drastycznie doświadczał swoich uczestników. Inwestorzy z GPW mieli okazję odczuć wiele skrajnych emocji w tym okresie. Niespodziewane załamania kursów, niebagatelne rajdy w górę, a także nietuzinkowe debiuty – to wszystko już za nami. Kapitalizacja spółek WIG20 w obecnej formie znacząco różni się od tej sprzed roku. Warto więc przyjrzeć się bliżej, jak na dzień dzisiejszy wygląda sytuacja największych spółek z warszawskiej giełdy.

WIG20 – charakterystyka indeksu

Indeks WIG20 jest obliczany od 16 kwietnia 1994 roku na podstawie wartości portfela akcji 20 największych i najbardziej płynnych spółek z Głównego Rynku GPW. Pierwsza wartość indeksu wynosiła 1000 pkt. WIG20 jest indeksem typu cenowego, co oznacza, że przy jego obliczaniu bierze się pod uwagę jedynie ceny zawartych w nim transakcji, a nie uwzględnia się dochodów z tytułu dywidend. W indeksie WIG20 nie może uczestniczyć więcej niż 5 spółek z jednego sektora giełdowego.

Opis indeksu został zaczerpnięty ze strony internetowej www.gpwbenchmark.pl.

Pierwsza dwudziestka – najświeższe wydarzenia

Spółką o największej kapitalizacji na rynku giełdowym wchodzącą w skład WIG20 jest w tej chwili Allegro. Jest to nie tylko największa, ale i najmłodsza spółka w indeksie. 15 października 2020 roku, czyli zaledwie 3 dni po swoim debiucie, Allegro znalazło się w trybie nadzwyczajnym w WIG20, wypychając z niego mBank. Od tamtej pory jeszcze mocniej pogłębiło swoją dominację nad konkurentami.

Przez długi czas to CD Projekt cieszył się niezagrożoną pozycją lidera w WIG20. Utracił ją jednak po wejściu na giełdę Allegro. Wyprzedaż akcji spółki po premierze gry Cyberpunk 2077 spowodowała dalszy spadek w rankingu. Akcje CD Projektu straciły ponad 45% wartości w zaledwie 20 dni giełdowych. Powody tak znacznego spadku notowań przypisuje się jednak częściej zbyt wysokiej wycenie spółki, niż grze Cyberpunk 2077, która już w przedsprzedaży trafiła do ponad 8 milionów użytkowników.

Nazwa spółkiTicker spółkiKapitalizacja (PLN)
ALLEGROALE82,5 mld
KGHMKGH42,5 mld
PKOBPPKO40,8 mld
PGNIGPGN33,5 mld
PZUPZU29,0 mld
PKNORLENPKN27,4 mld
DINOPLDNP27,4 mld
CDPROJEKTCDR24,1 mld
SANPLSPL21,5 mld
CYFRPLSATCPS19,5 mld
PEKAOPEO18,0 mld
LPPLPP15,1 mld
PGEPGE13,3 mld
ASSECOPOLACP8,8 mld
LOTOSLTS8,1 mld
ORANGEPLOPL5,6 mld
TAURONPETPE5,3 mld
CCCCCC4,7 mld
JSWJSW3,1 mld
ALIORALR2,5 mld

Dość dużym zaskoczeniem dla inwestorów było wycofanie się Canal+ Polska z zaplanowanego na koniec listopada debiutu na GPW. Według oficjalnego komunikatu powodem była zwiększona zmienność na rynkach finansowych. Gdyby spółka przystąpiła do oferty publicznej i debiut okazał się sukcesem, istniałaby duża szansa na znalezienie się w indeksie. Kapitalizacja spółek WIG20 jest jednak obecnie na tyle duża, że Canal+ najprawdopodobniej uplasowałby się na jednej z końcowych pozycji.

Dane pobrane zostały ze strony internetowej www.stooq.com.

Powiązane Posty

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Kontynuując przeglądanie akceptujesz jej politykę prywatności.
Treści zawarte na niniejszej stronie nie stanowią „rekomendacji” w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). Akceptuję Czytaj dalej »